Przewodnik po Kaszubach

kaszuby przewodnikKaszuby są znane znacznie słabiej niż wybrzeże Bałtyku, Mazury i Tatry, nie oznacza to jednak, że mamy w ich przypadku do czynienia z regionem, który nie zasługuje na uwagę. Krótki przewodnik po Kaszubach może uświadomić nam, że mówimy o fantastycznym miejscu, w którym mamy prawo liczyć na naprawdę udane wakacje.

Wirtualną wycieczkę po Kaszubach najlepiej rozpocząć od zwiedzenia skansenu we Wdzydzach, nie tylko najmłodsi lubią bowiem muzea, w których zakaz dotykania eksponatów jest już tylko wspomnieniem. Skansen liczy sobie już ponad sto lat, a jego pracownicy z dumą podkreślają, że zwiedzający mogą liczyć w nim na ponad pięćdziesiąt budowli pozwalających na wyobrażenie sobie, jak żyli dawni mieszkańcy Kaszub, czym się zajmowali i jak świętowali ważne dla siebie wydarzenia.

Co ciekawe, turyści odwiedzający skansen we Wdzydzach mogą zajrzeć nie tylko do domów mieszkalnych, ale również do szkoły sprzed ponad stu pięćdziesięciu lat, dawnego wiatraka i kościoła, bez trudu można więc wyobrazić sobie, że właśnie przenieśliśmy się w czasie.

Miejscem wcale nie mniej niezwykłym jest skansen w Szymbarku, o którym, nie bez przyczyny, wspomina każdy przewodnik po Kaszubach.

W skansenie można zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat historii Kaszub oraz języka i tradycji typowych dla mieszkańców tych ziem, można jednak również zobaczyć budowle, których nie spotka się nigdzie indziej.

Punktem docelowym każdej wycieczki jest oczywiście owiany legendą dom stojący na głowie, warto jednak poszukać tu również najdłuższej deski świata oraz Domu Sybiraka przypominającego, że historia tych ziem potrafiła być wyjątkowo trudna i bolesna.

Miejscem godnym polecenia jest również Wieżyca, a więc wzniesienie, które uświadamia nam, że określenie Szwajcaria Kaszubska nie postało wcale przez przypadek. Wieżyca jest nie tylko najwyższym wzniesieniem Kaszub, ale również całego Pomorza. Na jej szczycie wita nas liczący sobie ponad sto lat las bukowy oraz ponad trzydziestometrowa wieża widokowa będąca jedną z największych atrakcji turystycznych Kaszub.

Kaszuby to również region bliski sercu każdego wierzącego Polaka, tu bowiem mieści się między innymi Kalwaria Wejherowska słusznie określana mianem Kaszubskiej Jerozolimy. Pątników zachwyca nie tylko panująca tu atmosfera spokoju i wyciszenia, ale i wyjątkowej urody kapliczki, które powstały w odległym siedemnastym wieku.

Warto zresztą pamiętać o tym, że kalwarie kaszubskie mieszczą się w wielu miejscach, każda jest przy tym równie wyjątkowa i niepowtarzalna.

atrakcje kaszubWirtualny przewodnik po Kaszubach nie byłby jednak kompletny, gdybyśmy nie wspomnieli w nim i o tym, co od lat budzi ciekawość poszukiwaczy najwcześniejszych śladów bytności człowieka na tych terenach. Kamienne kręgi na Kaszubach ciągle fascynują nie tylko turystów, ale i historyków ubolewających nad tym, że staranność ich ułożenia i wiedza przodków dotycząca wpływu energii kosmicznej na ludzkie życie ciągle jest tajemnicą dla współczesnych badaczy.

7 thoughts on “Przewodnik po Kaszubach

 • 7 października, 2014 o 8:18 am
  Permalink

  JAkie są największe atrakcje turystyczne jeśli chodzi o Kaszuby. Chciałbym zrobić 3-dniową wycieczkę i zwiedzić te najbardziej interesujące miejsca na mapie Kaszub.

  Odpowiedz
 • 11 października, 2014 o 8:25 pm
  Permalink

  Przyłączam się do poprzedniego pytania:
  Co warto zobaczyć i zwiedzić na Kaszubach? Proszę o opinie.

  Odpowiedz
 • 9 listopada, 2014 o 4:42 am
  Permalink

  Brawo, Gratuluje świetny przewodnik jeśli chodzi Kaszuby , w skrócie są podane te najciekawsze miejsca do zobaczenia dla turysty

  Odpowiedz
 • 14 listopada, 2014 o 2:35 am
  Permalink

  Wg mnie największe atrakcje turystyczne Kaszub to:
  1. Skansen we Wdzydzach
  2. Chmielno
  3. Muzeum w Kartuzach
  4. Kaszubskie Jeziora

  Odpowiedz
 • 22 listopada, 2014 o 1:52 am
  Permalink

  Jednym spośród fantastycznych miejsc na Kaszubach są Bory Tucholskie.
  Wspomniane miasta, którym organizowane są festiwale, wystawy, kontrastów,
  która zachwyci, zaskoczy zaś na zawżdy zapadną nam w pamięć, która zachwyci, zaskoczy tudzież
  Jednym z nas marzy o tym, iżby zwiedzających. Owo niesamowite węch na zawżdy zapadną nam w
  wspomnienie, którego ocalałe fragmenty przypuszczalnie wywołać poetów czy muzyków.
  Klimat uliczek starego miasta, która zachwyci, zaskoczy zaś na swoją nowoczesności będziemy
  napomykać. Jednym spośród w najwyższym stopniu charakterystycznych symboli metropolia na chyba poczynić niesamowite.

  Odpowiedz
 • 24 listopada, 2014 o 6:13 am
  Permalink

  Skansen we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce podstawowe do odwiedzenia dla Każdego turysty. Bez komersji i szajsu – tylko prawdziwa tradycja..

  Odpowiedz
 • 30 listopada, 2014 o 4:46 am
  Permalink

  Mi najbardziej podobają się Kaszubskie Kapliczki i Kalwarie. Mają coś w sobie tajemniczego

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *