Bory Tucholskie – piękne i tajemnicze

bory tucholskieGdyby ktoś chciał przenieść się w przeszłość, aby poznać historię Borów Tucholskich, musiałby cofnąć się w czasie o ponad dziesięć tysięcy lat.

Podróż w czasie nie jest jednak konieczna, w niektórych miejscach Bory Tucholskie do złudzenia przypominają bowiem puszczę, jaką były przed dziesiątkami wieków.

Ten jeden z największych kompleksów leśnych położonych na terenie naszego kraju już od dawna zachwyca przecież nie tylko swoją rozległością.

Bory Tucholskie co roku przyciągają tysiące miłośników niespotykanych niemal nigdzie indziej roślin i zwierząt (orzeł bielik, czapla siwa, głuszec), a także grupy turystów zainteresowanych tajemnicami najstarszych mieszkańców tych terenów (takimi, jak choćby imponujące kamienne kręgi w Odrach).

 

Atrakcji w Borach Tucholskich nie brakuje, każdy turysta może więc wybrać najbardziej atrakcyjny ze swojego punktu widzenia sposób ich poznawania. Podczas gdy jedni preferują spacery bez celu, inni starannie przygotowują się do kolejnych wypraw licząc na spotkanie z ciekawą rośliną, rzadko spotykanym zwierzęciem, a nawet pozostałością jakiejś dawnej osady, dziś zapomnianej już net przez najbardziej wytrwałych badaczy historii tych terenów.
Wyjątkowość Borów Tucholskich przyczyniła się do tego, że w 1996 roku zadecydowano o działaniach zwiększających ochronę tego terenu przed niszczycielską działalnością człowieka. Aby i przyszłe pokolenia mogły zachwycać się pięknym skupiskiem drzew, roślin i zwierząt stworzono Park Narodowy Bory Tucholskie znajdujący się w granicach gmin Chojnice i Brusy, w województwie pomorskim. Na terenie parku znajduje się między innymi: największe w naszym kraju skupisko wydm śródlądowych, dwadzieścia jeden jezior, a także liczne skupiska roślin, które pamiętają jeszcze czasy ostatnich zlodowaceń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *