Kamienne kręgi na Kaszubach

kamienne kregi odryIstnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby odwiedzić Kaszuby, teren ten zadziwia bowiem nie tylko miłośników naturalnego piękna, ale również osoby, które cenią sobie dawne obyczaje i nieco zapomniane tradycje.

Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy dawnych tajemnic wciąż czekających na odkrycie, jedną z największych atrakcji tego terenu są bowiem zagadkowe kamienne kręgi.
Ich istnienie zawsze zdumiewa naukowców, choć bowiem nie zaskakuje ich samo pojawianie się niewidzialnych promieni, niezmiennie dziwi to, że już w czasach rzymskich zamieszkujące te ziemie plemiona dysponowały wiedzą pozwalającą na ich umiejętne wykorzystywanie.

Co więcej, wiedza, która wówczas była uważana za coś oczywistego, obecnie sprawia wrażenie utraconej, trudno jest nam bowiem nie tylko odtworzyć kamienne kręgi, ale nawet naprawić te, w przypadku których doszło do uszkodzenia któregoś z kamieni.
Kamienne kręgi na Kaszubach (najbardziej okazałe spotkać możemy w pobliżu miejscowości Odry i Węsiory) można zresztą nie tylko podziwiać, ale również wykorzystywać.

Zachwyt nad wysiłkiem włożonym w utworzenie kręgu bez możliwości wykorzystania specjalistycznego sprzętu budowlanego zmienia się w prawdziwe zdumienie, gdy uświadamiamy sobie, że pozytywne działanie kręgów może być doświadczane do dziś.

Miejscowa ludność zwraca uwagę na to, że osoby stające w kręgu pozbywają się zmęczenia i cieszą z poprawy samopoczucia, a turyści, którzy chcą przekonać się o tym, czy w legendzie o cudownej mocy kręgów kryje się ziarno prawdy, zafascynowani przyznają, że jest jej więcej, niż się spodziewali.

Kamienne kręgi na Kaszubach to swego rodzaju hołd, jaki składamy dawnym, zapomnianym już nieco, mieszkańcom tych terenów, warto więc przyjrzeć im się z bliska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *