Kaszubi – historia i współczesność

Choć nazwa Kaszuby stosowana w celu określenia pewnego terytorium po raz pierwszy pojawiła się w połowie trzynastego wieku, sami Kaszubi mogą pochwalić się znacznie starszą historią.

Wywodzą się z dawnych plemion słowiańskich, które przed wiekami licznie zamieszkiwały teren dzisiejszego Pomorza, z powodzeniem możemy więc określać ich mianem jednych z najstarszych mieszkańców ziem polskich.

Niestety, ich historia jest nie tylko bogata, ale i dość smutna, Kaszubi nigdy nie byli bowiem w szczególny sposób wspierani ani przez lokalnych możnowładców, ani przez polskie władze centralne.

Nieustannie byli poddawani germanizacji i wypierani na wschód, ich kultura i sztuka natrafiała zaś przede wszystkim na ograniczenia, a nie na warunki sprzyjające rozwojowi.

A jednak, mimo trudności, Kaszubi przetrwali do dziś, na początku dwudziestego pierwszego wieku tworzą więc silną, liczącą ponad 300 tysięcy osób, grupę.

Grupa ta różni się od innych mieszkańców Polski nie tylko językiem, ale również oryginalnymi obyczajami, jest jednak dumna zarówno ze swojej odrębności, jak i z polskości.

Kaszubi zamieszkają przede wszystkim teren województwa pomorskiego, potomków dumnej ludności z tego terenu można spotkać jednak niemal we wszystkich zakątkach świata.

Sami Kaszubi często mówią zresztą o tym, że Kaszuby są wszędzie tam, gdzie oni się znajdują, nie brakuje ich zaś nie tylko w Niemczech, do których emigrowano po 1945 roku, ale również w Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Szczególnie prężne skupiska ludności kaszubskiej można spotkać w Kanadzie, gdzie zamieszkiwane przez nią okolice Wilna (niewielkie miasto założone przez kaszubskich emigrantów w pobliżu Peterborough), Barry`s Bay i Round Lake często nazywa się nawet Kaszubami utrzymując, że nie tylko skład etniczny, ale i ich krajobraz przypomina daleką ojczyznę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *