Szymbark Skansen i szczyt Wieżyca

Szymbark to niewielka wieś w północnej Polsce znajdująca się na terenie województwa pomorskiego w powiecie kartuskim.

Według najnowszych danych zamieszkuje ja nieco ponad sześćset osób, zarówno zimą, jak i latem liczba ta zwiększa się jednak w istotny sposób.

Przyczynia się do tego przede wszystkim atrakcyjne położenie wsi znajdującej się na terenie Kaszubskiego Parku Narodowego. Szymbark ulokowany jest u podnóża wzgórza Wieżyca, skupia więc na sobie uwagę licznych grup turystów.
Już sama Wieżyca jest zresztą miejscem niezwykłym. Wzgórze położone jest na wysokości 326 metrów nad poziomem morza, a jego szczyt pokrywa piękny las bukowy.

Jest to najwyższe wzniesienie na terenie polskich pojezierzy, z którego, przy dobrej pogodzie, można podziwiać nie tylko najbliższa okolicę. Właśnie w tym celu na szczycie wzniesienia umiejscowiona została platforma widokowa, którą warto odwiedzić bez względu na aktualną porę roku.
Również w samej wsi nie można się nudzić, coś dla siebie znajdą tu przy tym nie tylko miłośnicy lokalnej kuchni i dawnych obyczajów.

Miejscem wyjątkowym jest przecież również skansen w Szymbarku udowadniający niedowiarkom, że z historią regionu można zapoznawać się także na wesoło.

Osoby, które po raz pierwszy pojawiają się na terenie skansenu nie mogą zresztą ukryć swojego zaskoczenia, w niewielu innych miejsca można bowiem zobaczyć dom stojący na głowie (znany też jako dom do góry nogami), czy też najdłuższą deskę świata.

Na terenie skansenu można jednak dowiedzieć się również o rzeczach ważnych i sprawach niełatwych Miejsca takie, jak choćby Bunkier Gryfa Pomorskiego, czy też pomnik poświęcony rozstrzelanym przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej działaczom tej organizacji uświadamiają przecież, że historia kaszub i Kaszubów nigdy nie była prosta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *